Czy muzyka wpływa na wzrost zysków restauracji? Dyskusje dotyczące tego tematu trwają od dawna. Nikt do tej pory nie przedstawił jednoznacznych dowodów na potwierdzenie tezy. Restauratorzy (na których ciąży obowiązek płacenia za puszczaną w lokalu muzykę) wręcz przekonują, że takiego związku nie ma.
Bez względu na różne opinie pewne jest to, że odpowiednio dobrana muzyka pomaga wykreować wizerunek restauracji, podkreślić zastosowany w niej wystrój i przyciągnąć do lokalu konkretną grupę klientów.
Planowanie systemu dźwiękowego w lokalu, powinno odbywać się już na wstępnym etapie projektowania wystroju i wyposażenia. Warto w tej fazie prac, skorzystać z pomocy specjalisty do spraw systemu dźwiękowego. Taki ekspert pomoże ocenić poziom akustyki w budynku, aby stworzyć odpowiednio zrównoważony system oraz zablokować irytujące dźwięki.
Oczywiście wybór odpowiedniego systemu, uzależniony jest od możliwości finansowych - to czynnik którego nie da się w żaden prosty sposób pominąć.
Jeśli jednak ambicją restauratora jest najwyższy standard świadczonych usług, warto zainwestować w system dobrej jakości. Wybredni klienci topowych restauracji mają duże wymagania odnośnie jakości dźwięku.
Równie istotnym czynnikiem jest dobór repertuaru. Innego rodzaju muzyki oczekują goście pubu czy nocnego klubu, a odmienne gusta mają klienci eleganckiej restauracji.
Warto wziąć pod uwagę zwyczaje klientów. Jeśli przeglądają w lokalu prasę, bądź czytają książki - powinni mieć zapewniony spokój. Zbyt głośna muzyka może przeszkadzać w skupieniu się na tych zajęciach. Skutek może być odwrotny od zamierzonego.
Wiele lokali zyskuje na popularności dzięki muzyce granej "na żywo". Relaksujące dźwięki fortepianu czy harfy dodadzą uroku romantycznej kolacji. Występy grup rockowych zachęcą do zabawy w piątkowy wieczór, spędzany w gronie znajomych.
Stworzenie własnej sceny wymaga wielu przygotowań. Punktowe oświetlenie podkreśli nastrój. Wtyczki powinny, w miarę możliwości, zostać zlokalizowane w dogodnym miejscu. Podłoga musi być w stanie utrzymać ciężkie instrumenty muzyczne (do 455 kg na fortepian). Projektant wnętrz powinien zaproponować miejsce na instrumenty muzyczne.
Muzyka pozwala m.in. stłumić odgłosy wydobywające się z kuchni. Stanowi to istotny czynnik poprawiający komfort gości. Wizyta w restauracji ma relaksować. Trudno znaleźć spokój wśród dźwięków dochodzących z zaplecza.
Równie istotne jest puszczanie muzyki w kuchni oraz pomieszczeniach dla personelu. Muzyka zwiększa wydajność pracy i łagodzi stres. Trzeba jedynie upewnić się czy nie jest za głośna oraz czy nie koliduje z muzyką włączaną na sali jadalnej.
Opracowane na podstawie poradnika z serii Zarządzanie Restauracją: Projektowanie restauracji: wystrój i wyposażenie, autorstwa: Sharon L. Fuller.
Zobaczcie Państwo : |
|
|
Magdalena Gorczyca - Gastrona.pl
Publikowanie, modyfikowanie i kopiowanie zawartości strony lub jej części bez zgody właściciela portalu jest zabronione.