Występy „na żywo” kulinarnych mistrzów przyciągają do restauracji coraz większą rzeszę sympatyków dobrego jedzenia i amatorów gotowania. Miłośnicy jedzenia uwielbiają oglądać show związany z jego przygotowaniem.
Coraz bardziej popularne miejsca w restauracji to te, z których rozprzestrzenia się widok na całą pracę w kuchni. Goście restauracji stają się publicznością, uczestnikami niesamowitego spektaklu, a kucharze – artystami.
Specjalne „stoliki szefa kuchni” albo „stoliki kuchenne” to nowy trend w restauracjach. W Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej, zagorzali fani jedzenia potrafią czekać miesiącami na te upragnione miejsca w restauracji. Nawet mniej znane lokale, posiadają takie miejsca (warto wspomnieć, iż bardzo dochodowe), z których klienci mogą oglądać poczynania szefa kuchni.
Sukcesywnie wzrasta liczba osób zainteresowanych oglądaniem procesu przygotowywania potraw w restauracjach. Jednak wprowadzenie kuchni na front oznacza dla kucharzy i pracowników całkowicie inne środowisko pracy.
Podczas projektowania kuchni na pokaz należy podkreślić jej teatralność. Taka ekspozycja kuchni oznacza zatem konieczność zakupu droższego sprzętu. Typowe urządzenia, przetarte i pokryte cienką warstwą cynku, nie świadczą zbyt dobrze o lokalu. Projektowanie kuchni pod względem wyglądu, a nie funkcjonalności niestety wiąże ze znacznie większymi kosztami.
Warto również zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii:
Klienci powinni czuć się w restauracji wyjątkowo bezpiecznie. Powinni siedzieć z dala od miejsca potencjalnego ryzyka. Niektórzy goście preferują miejsca przy stole, który oddzielony jest niewielką ścianą lub kotarą od miejsca pracy. Należy również dokładnie przeanalizować przepisy prawne dotyczące ochrony zdrowia.
Wysoka temperatura czy hałas mogą być prawdziwym koszmarem dla gości. Niezbędna będzie zatem inwestycja w klimatyzację oraz instalację sytemu dźwiękowego, który wytłumi drażniące uszy dźwięki.
Meble i urządzenia powinny być wykonane z materiałów, które łatwo można wyczyścić. Otwarta kuchnia musi wyglądać na czystą, świeżą i kuszącą.
„Mniej atrakcyjne” prace kuchenne powinny być wykonywane za zamkniętymi drzwiami. Prawidłowe ułożenie stolików to takie, z których widać kuchnię, ale nie pomieszczenie do zmywania naczyń.
Opracowane na podstawie poradnika z serii Zarządzanie Restauracją: Projektowanie restauracji: wystrój i wyposażenie, autorstwa: Sharon L. Fuller.
Zobaczcie Państwo : |
|
|
Magdalena Gorczyca - Gastrona.pl
Publikowanie, modyfikowanie i kopiowanie zawartości strony lub jej części bez zgody właściciela portalu jest zabronione.