Zapraszając klienta do restauracji „kusimy” go nie tylko smaczną kuchnią, ale również oryginalnym wnętrzem naszego lokalu. Niebagatelną rolę odgrywa tutaj kolorystyka. Barwy budują odpowiedni klimat, nastrój.
Dobór kolorów we wnętrzu jest niezwykle istotnym etapem kreowania jego charakteru. Wybierając kolor do lokalu możemy optycznie modyfikować jego proporcje, ukrywać słabe strony, bądź wyznaczać strefy funkcjonalne.
Kolory, które nas otaczają, w znaczący sposób wpływają na naszą sferę psychiczną, dlatego warto zastanowić się jakie odcienie będą dominowały w restauracji oraz na co należy zwrócić uwagę wybierając określone kolory do wnętrza.
Decydującymi czynnikami powinny być:
- oświetlenie pomieszczenia (ilość okien)
- wymiary i proporcje wnętrza
- przeznaczenie wnętrza
- nasze osobiste preferencje
- kolorystyka mebli, dywanów, dodatków.
Intensywnie czy pastelowo?
Intensywne, nasycone kolory ciekawie prezentują się we wnętrzach, jednak przy ich wyborze wskazany jest umiar i dopasowanie intensywności koloru do wielkości i przeznaczenia wnętrza.
Pastelowe barwy uznawane są za bardziej bezpieczne – mniej drażnią oczy i nie przytłaczają. Wnętrza utrzymane w bardziej stonowanej kolorystyce łatwiej komponują się z innymi dodatkami pod względem funkcjonalności – łatwiej dokonywać zmian w ich obrębie: dobierać zasłony lub inne elementy wyposażenia.
Kolory uważane za trudne do zastosowania we wnętrzach - czyli zimne błękity i zielenie - w pastelowych odcieniach nabierają łagodniejszego wyrazu. Dobrym rozwiązaniem może okazać się połączenie ich z bielą - kolorem zupełnie neutralnym i przez to stanowiącym doskonałe tło dla innych barw.
Jednakże kolory w restauracji to nie tylko ściany, ale również inne elementy wyposażenia: meble, detale, bibeloty, precjoza itp., które również kreują nastrój wnętrza. Wielość dodatków o oryginalnych formach lub intensywnych kolorach warto zestawić z delikatnym kolorem ścian, aby uniknąć efektu przeładowania.
Zabawa przestrzenią
Przestrzeń wnętrza można w bardzo prosty sposób „powiększyć” – wybierając jasne kolory lub „zmniejszyć” decydując się na ciemną kolorystykę, która dodatkowo może również przytłaczać. Ta zasada idealnie sprawdza się w przypadku, gdy nie zadowalają nas proporcje wnętrza.
Wnętrze, które ma zarówno ciemną podłogę, jak i sufit będzie wydawało nam się optycznie szersze oraz niższe. Natomiast w zbyt długim i wąskim pomieszczeniu ciekawym rozwiązaniem może być pomalowanie krótszych ścian na ciemny kolor.
Jeśli chcemy poszerzyć małe pomieszczenie, jego ściany i sufit powinny być pomalowane na kolor o delikatnej tonacji. W przypadku jasnej podłogi, jasnej ściany tylnej oraz ciemnych ścian bocznych i ciemnego sufitu stworzymy wrażenie tunelu.
Pomieszczenie utrzymane w jednej kolorystyce o zdecydowanie ciemniej barwie pozornie traci swój zarys, kształt.
Jakie kolory wpływają na pobudzenie apetytu oraz lepszy nastrój gości restauracji? Zwiększ swoje zyski!
Opracowane na podstawie poradnika Zarządzanie restauracją: Projektowanie restauracji, wystrój i wyposażenie.
Justyna Warchoł – Gastrona.pl
Zobaczcie Państwo : |
|
|
Publikowanie, modyfikowanie i kopiowanie zawartości strony lub jej części bez zgody właściciela portalu jest zabronione.
|