Rynek kawy do gastronomii zachwyca swoją niezwykle szeroką ofertą. Wybór najlepszej kawy zależy od indywidualnych upodobań klienta.
Kawa do gastronomii stanowi potencjalne źródło sporych zysków dla każdego przedsiębiorstwa. Napoje oparte na kawie długo stanowiły podstawowy produkt w barach, ale czasy się zmieniły i dzisiaj klientom nie wystarcza kawa ze starego skraplacza.
Nic nie zastąpi odpowiedniej atmosfery towarzyszącej rytuałowi picia dobrej kawy. Napój ten jeszcze niedawno był w Polsce spożywany głównie rano przed pracą. Dziś powszechne stały się towarzyskie spotkania w kawiarniach. Polacy wiedzą o kawie dużo więcej niż kiedyś. Ich oczekiwania wzrosły, zaczęli doceniać jakość tego napoju, który jest znany w naszym kraju od końca XVII wieku.
Tajniki parzenia najlepszej kawy znają bariści, którzy potrafią w odpowiedni sposób przygotować kawę do gastronomii – napój, który jest znany od niemal trzech tysięcy lat.
Istnieją następujące gatunki kawy do gastronomii:
- Arabica – kawa arabska – gatunek pochodzący z Etiopii, uprawiany w Jemenie, Indiach, Indonezji, w basenie Morza Karaibskiego, w Ameryce Środkowej i Południowej oraz Afryce. Gatunek ten odkryto niemal półtora tysiąca lat temu i do tej pory stanowi podstawowy rodzaj parzonej kawy.
- Robusta – odkryto ją w 1860 roku w Ugandzie. Jest zazwyczaj używana jako dodatek do innych, łagodniejszych kaw. Gatunek uprawiany w Afryce Zachodniej, Azji południowo-wschodniej oraz Brazylii (tam występuje pod nazwą Conilon).
- Arabusta – skrzyżowanie Arabiki i Robusty, wyhodowane na Wybrzeżu Kości Słoniowej.
- Excela – jedna z najstarszych krzyżówek uprawiana w Afryce Równikowej.
- Liberica – kawa liberyjska – gatunek odkryty dość niedawno w Gwinei – na początku XX wieku.
- Kopi Luwak – to ekskluzywny gatunek kawy z południowo-wschodniej Azji, wytwarzany z ziaren kawy, które wydobyte są z odchodów zwierzęcia nazywanego popularnie cywetą, a lokalnie luwak.
Kawa do gastronomii może być podawana na wiele różnych sposobów, między innymi:
- z przyprawami (imbirem, goździkami, kardamonem, orzechami, skórkami z cytrusów, cynamonem, wanilią, kakao, anyżem, jagodami allspice);
- jako napój (z brandy, wiśniówką, rumem, śmietaną, likierem, koniakiem, wiórkami czekoladowymi, winem, miodem, spirytusem, whisky, amaretto);
- jako deser kawowy (z żółtkami, cukrem, likierem);
- jako krem kawowy (z syropem, śmietaną i pełnymi kandyzowanymi ziarnami kawy) czy krem mokka (z twarogiem, śmietaną, cukrem waniliowym, toffi);
- jako napój z lodami
- klasycznie – Cappuccino, Cafe au lait, caffezinho – po brazylijsku, Mokka, Espresso, Cafe Borgia, kawa po turecku czy kawa po wiedeńsku.
Firmy, które sprzedają kawy do gastronomii:
- Caffe Team – kawa do gastronomii – w ofercie firmy znajduje się kawa ziarnista i kawa mielona renomowanych włoskich firm. Asortyment obejmuje również ekspresy do kawy
- Hambex – obszarem działań firmy jest szeroko rozumiany serwis dystrybucyjny zarówno dla dużych jak i małych firm gastronomicznych na terenie Dolnego Śląska.
Zobaczcie Państwo : |
|
|
Przejdź do katalogu firm>>> Publikowanie, modyfikowanie i kopiowanie zawartości strony lub jej części bez zgody właściciela portalu jest zabronione.
|