Makarony dla gastronomii to najprostsze do przygotowania danie, które podbiło podniebienia całego świata. Kompozycja wody, mąki i ewentualnie jaj. Wysokiej jakości makaron sam stanowi smaczne danie.
Uniwersalność makaronów dla gastronomii sprawia, że można je jeść niemal ze wszystkimi dodatkami. Najstarszy makaron znaleziono w Chinach, miał cztery tysiące lat i 20 cali długości. Znaleziono go w wiosce z okresu neolitu nad brzegami Żółtej Rzeki. To najstarsze odkryte przez archeologów jedzenie.
Według legendy do Europy sprowadził go znany wenecki podróżnik, Marco Polo. Jest to jednak tylko legenda – już tysiąc lat wcześniej, w II wieku naszej ery, rzymski badacz Galen wspomniał o tego typu potrawie. Natomiast Arabowie udokumentowali istnienie suszonego makaronu (takiego, jak współczesny) w południowych Włoszech ok. XII wieku, czyli jeszcze przed narodzinami Marco Polo.
Makarony dla gastronomii są półproduktami, co oznacza, że przed spożyciem należy je odpowiednio przyrządzić. Wrzuca się je na gorącą osoloną wodę i gotuje, w zależności od formy, od kilku do kilkunastu minut. Dobrze ugotowane makarony dla gastronomii są al dente, czyli odrobinę twarde i nie rozpływają się od razu w ustach.
Makarony dla gastronomii stanowią podstawę niektórych dań – między innymi spaghetti i zapiekanek. Bywają też dodatkiem do zup. Można je podawać z sosami, serem żółtym i białym, a także na słodko.
Makaronom dla gastronomii nadaje się przeróżne kształty: wstążki, rurki, muszelki, świderki, nitki, kokardki, okolicznościowe kształty związane ze świętami itp. Barwi się także ciasto – między innymi sokiem ze szpinaku na kolor zielony.
Kuchnia włoska, w której makaron – pasta – jest jednym z podstawowych dań, wyróżnia niemal sto rodzajów makaronów dla gastronomii o dźwięcznie brzmiących nazwach. Najbardziej popularne z nich to:
- Cannelloni – krótki makaron typu rurki, spożywany z sosem warzywnym lub w zapiekankach,
- Cocciolette – niewielki makaron w kształcie muszli, stosowany w rzadkich zupach lub zupach warzywnych,
- Conchigliette – krótki, ekstrudowany makaron, spożywany w zupach lub z sosami mięsnymi (małe muszelki),
- Creste di galli – krótki makaron stosowany w zupach i sałatkach. Ma kształt koguciego grzebienia,
- Farfalle – makaron w kształcie bolońskim, odpowiedni do zapiekanek lub do sosu mięsnego (kokardki),
- Fettuccine, Tagliatelle – długie makarony o przekroju prostokąta (około 0,8 na 8 do 10 mm),
- Fusilloni – spiralny, krótki makaron, odpowiedni do przygotowania zapiekanek lub sałatek,
- Lasagne – długi makaron o przekroju prostokąta (około 0,6 na 25 mm),
- Pennine (Penne) – krótki, skośnie cięty makaron, odpowiedni do sosów warzywnych,
- Spaghetti – długi, suszony makaron o średnicy 1,8 do 2,4 mm. Aby uzyskać z niego makaron typu Wermiszel, należy go połamać.
Firmy, które sprzedają makarony dla gastronomii:
- Barilla – makarony dla gastronomii – firma rozwija swoją działalność w dwóch sektorach przemysłu spożywczego, z których jeden to makaron oraz sosy do niego, a drugi – produkty piekarnicze
- Hambex – obszarem działań firmy jest szeroko rozumiany serwis dystrybucyjny zarówno dla dużych jak i małych firm gastronomicznych na terenie Dolnego Śląska
Zobaczcie Państwo : |
|
|
Przejdź do katalogu firm>>>
Publikowanie, modyfikowanie i kopiowanie zawartości strony lub jej części bez zgody właściciela portalu jest zabronione.