Samodzielnie przygotowane, wędzone produkty mięsne mają wiele zalet. Przede wszystkim nie zawierają niezdrowych konserwantów. Poza tym ich smak można skomponować tak, żeby naprawdę były dobre. Przedstawiamy kilka przepisów na różnego rodzaju mięsa wędzone.Szynka wędzona z dzika:
Składniki: Szynka z dzika z kością około 6 kg, 40 dag peklosoli, po kilka ziaren pieprzu, ziela angielskiego, jałowca, 1 dkg kolendry, kilka goździków, liści laurowych, czubata łyżka cukru (w lecie cukru nie dodawać), 10 ząbków czosnku, 2,5 litra wody.
Sposób przygotowania: Szynkę umyć, połowę zmiażdżonych przypraw, peklosoli wetrzeć w mięso. Ułożyć natartą szynkę ciasno w kamionkowym naczyniu może być odpowiedni garnek, przycisnąć drewnianym denkiem i pozostawić w temperaturze pokojowej na dwa dni. Zagotować 2,5 litra wody z pozostałą połową przypraw i peklosoli, wystudzić i wstrzykiwać równomiernie w mięso przy pomocy strzykawki, szczególnie starannie w okolicach kości. Resztą zalewy zalać mięso i wstawić do chłodnego miejsca (4°C - 8°C). Peklować około 4 tygodnie, przewracając mięso co dwa dni na wszystkie strony. Zapeklowaną szynkę opłukać i wymoczyć w wodzie przez kilka godzin.
Wędzenie: Szynkę obsuszyć przez jeden dzień, a następnie zawiesić do wędzarni w mobilnej Grillo-Wędzarni. Wędzić w dymie w temperaturze 30°C-40°C przez 3 dni, dwa razy na dobę po 3 godziny. Na początku i na końcu wędzenia do paleniska można dodać trochę jałowca. Wędzone mięsa należy przechowywać w ciemnej, chłodnej i przewiewnej spiżarni lub piwniczce. Poszczególne kawałki należy rozwiesić tak, aby szynki nie stykały się ze sobą. Uwędzoną kiełbasę przechowywać zawieszoną na drążku. Przy wystąpieniu pleśni na powierzchni mięsa, należy ją zeskrobać nożem a mięso obsuszyć lub nawet podwędzić 1-2 dni w zimnym dymie.
Szynka wieprzowa wędzona na zimno:
Produkty: Świeże mięso z szynki wieprzowej około 5 kg, 50 dag peklosoli, po kilka ziarenek pieprzu, ziela angielskiego, liście laurowe, sznurek do wiązania szynek.
Sposób przyrządzenia: Szynkę umyć, dobrze wychłodzić, przyprawy zmiażdżyć i zmieszać z peklosolą, wetrzeć w mięso. Mięso nie wychłodzone nie chłonie soli i szybko się psuje. Dalej ułożyć natartą szynkę ciasno w naczyniu kamionkowym (lub ze stali nierdzewnej), przycisnąć drewnianym czystym denkiem, obciążyć odważnikiem. Peklować mięso w chłodnym pomieszczeniu w temperaturze od 4°C do 8°C przez 3-4 tygodnie, przewracając mięso co dwa dni. Zapeklowaną szynkę opłukać i wymoczyć w wodzie przez kilka godzin.
Wędzenie: Szynkę zasznurować i obsuszyć przez jeden dzień. Następnie zawiesić do mobilnej Grillo-Wędzarni do wędzenia. Wędzenie zimne powinno przebiegać w dymie o temperaturze 22°C i musi trwać znacznie dłużej niż wędzenie gorące. Szynka musi być odymiana 2-3 razy dziennie z dość długimi przerwami, przez 6 dni. Tak przyrządzana jest trwalsza i smaczniejsza niż wędzona na gorąco.
Kotleciki jagnięce w całości (BBQ):
Składniki: 2 kawałki obrobionych kotlecików jagnięcych, czyli około 1,5 kg, 1/4 kostki masła, świeży rozmaryn, marynata do BBQ: 100 ml oliwy z oliwek, 2 łyżki musztardy, 2 łyżki keczupu, 1 łyżka miodu lipowego, 2 łyżki ciemnego octu balsamiko, drobno pocięty rozmaryn, 4 ząbki czosnku, pieprz, sól do smaku.
Sposób przygotowania: Kotleciki jagnięce w całości wymieszać z marynatą i w miarę możliwości pozostawić na 1 dzień w chłodnym miejscu w naczyniu ze szkła bądź ze stali nierdzewnej.
Pieczenie: Rozpalić ogień drewnem bukowym bez kory w Grillo-Wędzarni do temperatury około 180°C. Kotleciki jagnięce w marynacie bez płukania ułożyć w części Bl opiekacza (BBQ) jak najbliżej paleniska, piec przez 30-50 minut. Po upieczeniu kotleciki położyć na deskę, wyporcjować poprzez cięcia między żeberkami tak, żeby przy każdym żeberku pozostawał kawałek polędwiczki. Posmarować masłem z rozgniecionym czosnkiem, posypać częścią świeżego rozmarynu.
Zobaczcie Państwo : |
|
|
|