Grille gastronomiczne stanowią odpowiedź firm na zdobywający coraz więcej zwolenników sposób spędzania wolnego czasu - grillowanie. W Polsce grillowe spotkania, organizowane w gronie rodziny i przyjaciół, przypadły do gustu również uczestnikom dużych imprez plenerowych.
Firmy cateringowe i restauracje w sezonie letnim z powodzeniem serwują potrawy przyrządzane na grillach gastronomicznych. To idealna propozycja zarówno dla dorosłych, jak i najmłodszych uczestników zabaw.
Aby nic nie zmąciło wyjątkowej atmosfery takich imprez, warto zaopatrzyć się w profesjonalne urządzenie, które usprawni przygotowanie potraw i zapewni ich wysoką jakość. Na rynku dostępna jest szeroka oferta grillów do gastronomii i grillowędzarek, stworzonych z myślą o organizacji dużych i mniejszych imprez plenerowych.
Grille istnieją pewnie od czasu, kiedy człowiek nauczył się rozpalać ogień. Pieczone mięso jadano w Hiszpanii już 150 000 lat temu, a rożna do pieczenia konstruowano co najmniej 4500 lat temu. Na grillu piekł znany z ''Odysei'' Homera Achilles, który do przyrządzania mięsa używał przygotowanych przez siebie marynat.
Często, zamiast określenia grill, używa się słowa barbecue. Wzięło się ono stąd, że kiedy Hiszpanie dotarli do brzegów Ameryki, spotkali tam Indian, którzy bardzo często piekli mięso na kratce zwanej przez nich barbacoa.
Dzisiejsze grille gastronomiczne niczym jednak nie przypominają tych pierwszych, prymitywnych urządzeń do pieczenia mięsa. W Korei Południowej przyrządza się potrawy na specjalnych grillach, wmontowanych w środek stołu (po jednym urządzeniu na każdego uczestnika uczty). W Australii przygotowuje się na plażach całe bary z grillami gastronomicznymi, z których mogą korzystać wszyscy dookoła i piec przygotowane wcześniej mięso lub ryby albo owoce morza.
Do pieczenia na grillu gastronomicznym powinno się używać specjalnie do tego przeznaczonego węgla drzewnego, który nie wydziela szkodliwych dla zdrowia substancji. Absolutnie nie wolno stosować do tego celu kartonów, zadrukowanego papieru bądź pomalowanych desek. Tego typu materiały są nie tylko szkodliwe - źle też wpływają na smak przyrządzanych potraw.
Warto pamiętać, że dostępne na rynku grille do gastronomii i grillowędzarki pozwalają na właściwą obróbkę mięsa – przygotowuje się je na niezbyt dużym ogniu. Mięso kładzie się na ruszt dopiero wtedy, gdy palenisko się żarzy, a nie, gdy płonie.
Oferowane na rynku grille gastronomiczne pozwalają na jednoczesną obróbkę dużych porcji mięsa. W ofercie firm można znaleźć szeroki wybór wielu typów grillów do gastronomii: część z nich to duże, ciężkie ''maszyny'', które potrafią ważyć ponad 300 kilogramów, a w ciągu 2-3 godzin mogą obsłużyć nawet ok. 350 osób.
Grillowanie kojarzy się zazwyczaj z wykorzystywaniem węgla drzewnego – w ten sposób działa większość tego typu urządzeń. Do początków XX w. węgiel drzewny uzyskiwano głównie poprzez wypalanie drewna w stosach, obsypanych szczelnie ziemią lub obłożonych darnią. Obecnie w tym celu stosuje się stalowe retorty o pojemności wielu metrów sześciennych. Do wyprodukowania 1 kg węgla drzewnego potrzeba ok. 5 kg drewna.
Niektóre grille gastronomiczne opracowano z myślą o osobach preferujących przygotowywanie dań bez użycia węgla – na rynku można zatem znaleźć grille gazowe. Zwolennicy tego typu urządzeń zwracają uwagę na to, że są one zdrowsze od klasycznych grillów węglowych. Ponadto można także kupić grille elektryczne – używa się ich głównie w kuchniach, gdyż wymagają zasilania.
Ponadto, ze względu na szczególne potrzeby rynku gastronomicznego, można nabyć także specjalne grillowędzarki – łączą one w sobie funkcje grilla, wędzarki i rożna. Dzięki takim rozwiązaniom przygotowuje się jednocześnie wędzone ryby, grillowane mięso i mięso pieczone.
Warto wspomnieć, że smak i aromat wędzonego mięsa zależą w dużej mierze od drewna, jakiego używa się do procesu wędzenia. Na przykład do wędzenia drobiu można stosować drewno jabłoni i wiśni, które barwią skórę mięsa na ciemnobrązowo, przy czym jabłoń nadaje mięsu lekko słodkawy posmak, a wiśnie – nieco gorzki. Tymczasem do wędzenia ryb można wykorzystać między innymi drewno winorośli, klonu, akacji dębu czy olchy. Dąb nadaje miodowy smak potrawom, a niekiedy odrobinę goryczy. Najbogatszy smak owocowy uzyskuje się podczas wędzenia mięs przy użyciu drewna winorośli.
Wśród tak szerokiej oferty grillów do gastronomii każdy znajdzie coś, co będzie odpowiadało potrzebom konkretnej restauracji czy baru.
Firmy, które sprzedają grille gastronomiczne:
Przejdź do katalogu firm>>>
Publikowanie, modyfikowanie i kopiowanie zawartości strony lub jej części bez zgody właściciela portalu jest zabronione.