Oszczędzamy czas, redukujemy koszty, zwiększamy Państwa zyski ...

Dziś jest:
16.06.2024
niedziela
Wybierz serwis
Nowe produkty i usługi
Strona główna
Informacje biznesowe
Twoja kariera
Giełda pracy
Giełda ogłoszeń
Zapowiedzi
Targi i wystawy
Hotele w Polsce
Konkursy i pokazy
Restauracje w Polsce
Mistrz poleca - Przepisy
Serwis hotelarski
Filmy Gastronomiczne
HACCP
5555 porad
Alkohole
Forum ekspertów
Forum dyskusyjne
Akademia Gastrony
Katalog produktów
Katalog firm
Prezentujemy obiekty
Stowarzyszenia i organizacje
Wydawnictwa branżowe
Katalog firm
Dodaj firmęnew!
Ostatnio dodane firmy
Urządzenia i sprzęt
Smoker
Kaleta Chłodnictwo Prz...
Testo
Winterhalter Polska
Robot - Coupe
Rational
LabelFresh
iPOS
LSI Software
Chef Mate
Artykuły spożywcze
Pizzola
Robvita
Debic
Cukiernia M&K
BOBOQ POLAND
Heinz Polska
Elmak
Baziółka
Frogut
Belfood
Podział branżowy firm
Urządzenia i sprzęt
Profesjonalne zmywarki
Zmywarki do restauracji
Zmywarki do gastronomii
Sprzęt barmański
Wyposażenie gastronomii
Wyposażenie hoteli
Wyposażenie restauracji
Sprzęt gastronomiczny
Urządzenia gastronomiczne
Meble hotelowe
Piece konwekcyjno – parowe
Chemia do restauracji
Odzież i tekstylia
Chemia do gastronomii
Meble nierdzewne
Meble gastronomiczne
Artykuły spożywcze
Sosy i marynaty do gastronomii
Warzywa mrożone do gastronomii
Makarony dla gastronomii
Kawa dla gastronomii
Artykuły cukiernicze
Artykuły piekarnicze
Przyprawy gastronomiczne
Owoce morza
 Pomoc,  Poczta
Prezentujemy obiekty
Redukcja kosztów energii – część I


Przeciętnie restauracje oddają 2% swojego dochodu na rachunki za energię, a czysty zysk lokali wynosi jedynie 0,05–4% dochodu brutto. Jeśli zatem właściciel restauracji zredukuje zużycie energii do 25%, to jego zysk zwiększy się o 4–4,5% – a to znaczy, że sprzedaż w restauracji może zwiększyć się o 12,5% w ciągu jednego roku. Nawet najmniejsza oszczędność może przynieść korzyść.
 
Według badań amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska restauracje mogą w prosty sposób zaoszczędzić energię, na przykład: na gotowaniu (oszczędność 23%), na ogrzewaniu (19%), na oświetleniu (11%), na mrożeniu (8%), na chłodzeniu (6%), na wentylacji (5%) oraz na wyposażeniu biura (1%). Postaraj się zredukować przynajmniej niektóre z tych wydatków.
 
Zawsze używaj regulatora czasowego. We wszystkich przełącznikach światła zainstaluj regulator czasowy, w razie gdyby pracownik zapomniał wyłączyć światło pod koniec dnia. Dzięki temu znacznie zaoszczędzisz na energii elektrycznej. Regulator czasowy włącza się i wyłącza o dowolnej porze, więc w prosty sposób możesz uzyskać późną nocą wrażenie, jakby ktoś cały czas był w środku. Dodatkowo mógłbyś również zainstalować regulator czasowy w termie. Warto nastawić go tak, że zawsze, gdy zamykasz restaurację, terma z gorącą wodą wyłącza się, a na dwie godziny przed otwarciem – włącza.
 
Często pracownicy przez nieuwagę zostawiają włączone światło w chłodziarkach. Jeśli w Twojej restauracji również występuje taka sytuacja, to powinieneś używać minutnika albo detektora ruchu, tak aby po kilku minutach światło automatycznie wyłączyło się samo. Upewnij się również, że personel domyka wszystkie urządzenia kuchenne, bo w przeciwnym razie sprzęt będzie niepotrzebnie pobierał zbyt dużą ilość energii.
 
Klimatyzacja. Wiele systemów klimatyzacji zaprojektowano tak, aby pracowały jedynie na wolnych obrotach. Nawet jeśli temperatura w pomieszczeniu jest prawidłowa, to system i tak działa, aby utrzymać przepływ powietrza. Jeśli możesz podczas wietrznego dnia otworzyć okna lub drzwi restauracji, powinieneś wtedy wyłączyć klimatyzację.
 
Czystość i wydajność. Żebra chłodzące, które znajdują się na tylnej części lodówek i zamrażarek, są mniej wydajne, gdy przykrywa je kurz i tłuszcz. Przynajmniej raz na dwa tygodnie jeden z pracowników powinien odsunąć lodówkę i całą tylną część dokładnie przetrzeć szmatką do kurzu. Ponadto wszystkie otwory i rury odpływowe powinny być oczyszczane raz na pół roku, aby usunąć resztki, które tam utknęły.
 
Używaj energooszczędnych żarówek. Można je kupić w każdym sklepie elektrycznym. Innym bardzo dobrym rozwiązaniem są żarówki halogenowe. Są drogie, ale za to ich okres używalności jest znacznie dłuższy w porównaniu ze zwykłą żarówką dającą fluorescencyjne światło. Zamiast jarzeniówek używaj żarówek wysokiej jakości. Powinieneś dodatkowo zainstalować automatyczne regulatory oświetlenia, czujniki ruchu oraz fotokomórki. Dzięki temu będziesz miał pełną kontrolę nad oświetleniem. Ściemniacze dostępne są w bardzo różnych wersjach. Wybierz takie, które są wysokociśnieniowe, albo takie, które zawierają metalohalogenowe energooszczędne lampy do oświetlenia budynku na zewnątrz. W kuchni przymocuj świetlówki kompaktowe. Wszystkie dotychczasowe żarówki zastąp wyłącznie energooszczędnymi. Dzięki nim możesz zaoszczędzić rocznie od 20 do 50% pieniędzy na rachunkach.
 
Skontroluj stan techniczny restauracji, aby obliczyć straty poniesione za ogrzewanie. Wszystkie budynki tracą część ciepła przez otwarte lub nieszczelne okna, drzwi lub dach. Wyznacz jedną osobę, aby skontrolowała stan techniczny restauracji. Może się okazać, że należy wymienić okna albo wykonać izolację.
 
Wyłącz urządzenia. Wyłącz na noc wszystkie komputery stacjonarne oraz kserokopiarki. Włączony na noc komputer pobiera więcej energii niż jedna żarówka przez cały dzień. Zawsze wyłączaj wszystkie urządzenia kuchenne, gdy nie są w użyciu. Pamiętaj, że większość sprzętu kuchennego wymaga jedynie 20 minut (lub mniej) na rozgrzanie się.
 
Elektryczna kuchenka. Zamień kuchenkę gazową na elektryczną, a zauważysz znaczne różnice: dzięki temu zaoszczędzisz nawet do 2000 złotych na rok.
 
Izolacja rur. Zaizoluj bądź napraw rury oraz zbiornik z gorącą wodą. W układzie rur o długości około 60 metrów dobra izolacja to oszczędność 150 do 200 złotych na rok. Ważne jest również, aby używać korka do zlewu oraz kratki odpływowej do podłogi.
 
Napraw nieszczelny kran. Gorąca woda, która kapie z kranu z częstotliwością ok. 4 litrów na godzinę, to strata 36000 litrów wody na rok.
 
Zabezpiecz dostęp do termostatu kłódką. Zaplombuj termostat, aby mieć pewność, że nikt oprócz Ciebie nie będzie mógł zmienić ustawień temperatury.
 
Wstaw nowe uszczelki do lodówek i chłodziarek w miejsce zniszczonych. Sprawdź, czy drzwi samozatrzaskowe działają prawidłowo. Posmaruj oliwą zawiasy oraz zatrzaski lodówek i zamrażarek. Dokręć również zawiasy w urządzeniach chłodzących, aby powietrze nie wydostawało się na zewnątrz.
 
Kuchenki mikrofalowe. Pobierają znacznie mniej energii niż inne rodzaje kuchenek. Ich zaletą jest także to, że służą również do rozmrażania oraz odgrzewania posiłków.
 
Nie pozostawiaj spalonego tłuszczu oraz kawałków przypalonego jedzenia na sprzęcie kuchennym. Dzięki temu wszystkie urządzenia będą dłużej działać, nie zużywając przy tym dużej ilości energii.
 

Opracowane na podstawie poradnika Zarządzanie restauracją: Obniżanie kosztów operacyjnych.

Zainteresowanych zakupem poradnika lub e-booka  prosimy o kontakt  pod numerem tel. (048) 385 86 11

Informacje o całej serii poradników "Zarządzanie restauracją" - www.5555porad.pl

 

null

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

opr. PBJ

Publikowanie, modyfikowanie i kopiowanie zawartości strony lub jej części bez zgody właściciela portalu jest zabronione.



 Wersja do druku         Poleďż˝ znajomym

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść i formę opinii wyrażanych przez użytkowników na łamach forum dyskusyjnego Gastrona.pl
Zapoznaj się z regulaminem.


KATALOG FIRM, Ostatnio dodane firmy: Smoker CHEF UNITED PAPSTAR Pizzola Kaleta Chłodnictwo Przemysłowe Testo Winterhalter Polska Robvita Robot - Coupe Rational LabelFresh Cukiernia M&K Debic iPOS LSI Software Chef Mate Grill Kamado BOBOQ POLAND expondo TECNOINOX Gastromix Heinz Polska Matlix Elmak Naczynia Polska CompArt International Baziółka Gros Frogut Alumast
 O Nas |  Kontakt |  Zarejestruj się |  Klub Gastrony |  Bezpłatne konto |  Bezpłatny biuletyn |  Polityka Cookies |  Opinie o nas |  Cennik |  Nasi Klienci
Copyright by Gastrona.pl 2000