Jak otwarci na eksperymenty kucharze rewolucjonują sztukę gotowania? Czy gotujesz molekularnie?
Z ręka na sercu: wypróbowałeś już to? Należysz również do napędzanych nowościami, zdolnych do zachwytu kucharzy, którzy nabywają swoje produkty niejednokrotnie w aptece?
Do tych, którzy eksperymentują z azotem, algami, kąpielami azotowymi, wszystko po to, by podjudzić swoich gości mitycznymi zapachami, unoszącymi się aromatami, podrażniającymi podniebienie. Do tych, którzy łączą swoje lekkostrawne sosy i pianki z soja lecytyną zamiast z masłem bądź śmietaną.
Do tych, którzy pracują nad tym, by serwować tzw. Ravioli, ciepłe (żelowe) makarony i cieniutkie aromatyzowane (porcje żelowe) na ciepło podawane z potrawami rybnymi.
Jeśli wielokrotnie udzieliłeś odpowiedzi twierdzącej, to można tylko pogratulować - gotowanie molekularne jest na topie. Każdy ambitny kucharz musi się po prostu z nim zapoznać, w żadnym razie nie może przespać tego trendu.
A niech grzmią i wyklinają tradycjonaliści tę namiastkę chemii – tak czy owak będą zmuszeni pójść po nauki do lepszego. Produkty, metody i techniki kuchni molekularnej bazują na naturalnych produktach i procesach – nie ma mowy w tym wypadku o chemii w żywności. I wygląda na to, że niektóre produkty zdobędą pewne miejsce w profesjonalnej kuchni.
W kuchni molekularnej klasyczne metody zastają postawione na głowie. Gorące i ciepłe żele, posilny karmel, ciepłe lody, fałszywe oliwki: na zastosowanie tych kulinarnych ekstrawagancji decydowali się do niedawna tylko nieliczni kucharze. Ci którzy, byli gotowi, poświęcić więcej czasu na przygotowanie nowej potrawy i również na współpracę z naukowcami.
Już od dawna na światło dzienne wydobywają się odgłosy z kucharskich laboratoriów, od dawna można zaopatrzyć się w te produkty u właściwych dostawców. I jest tylko kwestią czasu, kiedy kuchnia molekularna straci swoją magię i mistykę i będzie profesjonalną kuchnią w swojej całej wielkości, bogatsza o nowe światy smaku, aromatu i przeżyć.
Gorące żele, pikantne masy, pseudo kawior. Zwolennicy kuchni molekularnej w taki sposób stawiają klasyczne reguły na głowie.
Jean Bos - Szef Kuchni Hotelu Farmona
Chcesz dowiedzieć się więcej - jak gotować przy użyciu azotu i jak smażyć na wodzie? - Już wkrótce na stronach portalu Gastrona.pl Jean Bos okryje przed Tobą wszystkie sekrety kuchni molekularnej.
Jednocześnie, członek niemieckiego stowarzyszenia kucharzy Heiko Antoniewicz zdradzi sześć swoich tajemniczych przepisów z kręgu kuchni molekularnej. Zapraszamy!
Jeśli chcą Państwo uzyskać więcej informacji na temat kuchni molekularnej, prosimy o kontakt z Jeanem Bosem, email: jean.bos@onet.eu, tel. 0 509 517 227, 0 662 010 748.
Publikowanie, modyfikowanie i kopiowanie zawartości strony lub jej części bez zgody właściciela portalu jest zabronione.
|