Zakład gastronomiczny, w którym jest produkowane lub przygotowywane jedzenie, musi spełniać warunki należytej higieny produkcji oraz obrotu artykułami spożywczymi. Wymagania te są zapisane w odpowiednim akcie prawnym.
Uwarunkowania prawne dla zakładów gastronomicznych
Podstawą dla określenia zasad utrzymywania higieny w zakładach gastronomicznych jest obecnie Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 28 kwietnia 2004 roku, w sprawie przeprowadzania urzędowej kontroli żywności. Między innymi, zakład gastronomiczny musi zadbać o:
- należytą czystość i odpowiedni stan techniczny urządzeń i sprzętów wykorzystywanych przy produkcji żywności,
- zaopatrzenie w bieżącą, zdatną do picia wodę oraz w kanalizację, dostosowaną do potrzeb wynikających z wielkości i specyfiki funkcjonowania danego zakładu,
- kontrolę każdej pojedynczej dostawy żywności, w celu sprawdzenia, czy spełnia ona powszechnie przyjęte standardy,
- przechowywanie żywności w odpowiednich warunkach,
- przestrzeganie przez wszystkie osoby zatrudnione w zakładzie gastronomicznym, zasad higieny osobistej, ze szczególnym uwzględnieniem higieny rąk.
Preparaty do czyszczenia wykorzystywane w zakładach gastronomicznych
W zakładach gastronomicznych do czyszczenia pojemników, posiadających stały kontakt z żywnością, należy wykorzystywać odpowiednie detergenty. Do tego celu konieczne jest użycie środków dezynfekujących, dedykowanych do zastosowania w przemyśle przetwórstwa żywności. Takie środki znajdziemy między innymi w asortymencie serwisu www.higienaserwis.pl. Firma ta oferuje profesjonalne preparaty czyszczące, przeznaczone stricte do obszarów kuchennych, wśród których wymienia się:
- środki do dezynfekcji kuchni,
- płyny do mycia naczyń,
- detergenty do płukania naczyń w zmywarkach,
- środki do usuwania kamienia itp.
Przedsiębiorca, obok wymienionych środków dezynfekujących i czyszczących w swoim zakładzie gastronomicznym, powinien zapewnić ekipom sprzątającym profesjonalny sprzęt, który usprawni ich pracę. Do sprzątania zakładu produkcji żywności niezbędne będą mopy, wiadra, stelaże, ściągaczki czy wózki. Pracownicy muszą mieć do swojej dyspozycji także rękawice, ścierki i zmywaki.
Higiena pracowników
W zakładach gastronomicznych pracownicy restrykcyjnie powinni dbać o higienę osobistą. Poleca się w tym celu zastosowanie w toaletach dozowników do mydła w płynie i piance oraz dozowników do ręczników papierowych, bezdotykowych. Takie dozowniki są łatwe w uzupełnianiu, a nowoczesny system bezdotykowego ich uruchamiania powoduje, że użytkownik nie ma styczności z niczym innym, poza swoim ręcznikiem. Na potrzeby zakładów gastronomicznych wykorzystywane powinny być niebieskie ręczniki papierowe, odpowiednio chłonne i zalecane w zastosowaniu kuchennym.
Publikowanie, modyfikowanie i kopiowanie zawartości strony lub jej części bez zgody właściciela portalu jest zabronione.