Przedstawiamy Państwu fragmenty warunków stawianych obiektom żywienia zbiorowego dopuszczające je do świadczenia usług klientom na odpowiednim poziomie.
W zakładzie żywienia zbiorowego, powinny być wydzielone odrębne pomieszczenia przeznaczone do mycia naczyń i sprzętu kuchennego, naczyń stołowych, pojemników (termosów) i tac. W szczególności zmywanie naczyń i sprzętu kuchennego powinno odbywać się w kuchni na wydzielonym stanowisku.
Zakłady żywienia zbiorowego produkujące posiłki dla innych zakładów powinny mieć dodatkowo wydzielone pomieszczenia do mycia pojemników (termosów) i wydawania tych pojemników (termosów). (paragraf 15 pkt. 3)
Wydawanie naczyń czystych, zwrot naczyń brudnych oraz usuwanie odpadów ze zmywalni powinno się odbywać w sposób zapobiegający krzyżowaniu się dróg czystych i brudnych naczyń oraz gwarantować łatwe usuwanie odpadów, bez konieczności przechodzenia przez inne pomieszczenia.
Jeżeli w zakładzie jest obsługa kelnerska, to zmywalnia powinna łączyć się bezpośrednio z rozdzielnią kelnerską, a rozdzielnia - z kuchnią. (paragraf 15 pkt. 4)
W zakładzie żywienia zbiorowego powinna być urządzona szatnia wyposażona w szafki dwudzielne do przechowywania odzieży i obuwia osobistego pracowników oraz odzieży i obuwia roboczego, a także środków ochrony indywidualnej. W bufetach i stołówkach, szatnie powinny być urządzone w wydzielonych pomieszczeniach lub w ich częściach i wyposażone w zamykane dwudzielne szafki lub dwie oddzielne szafki przeznaczone do indywidualnego użytku każdego pracownika.
Przy zatrudnieniu do 2 osób na zmianę, dopuszcza się ustawienie dwudzielnych szafek w części komunikacyjnej zaplecza lub w przedsionku izolującym. (paragraf 19 pkt.7)
W punktach małej gastronomii, kioskach lub przyczepach kempingowych, powinny się znajdować: |
1) umywalka do mycia rąk z doprowadzoną bieżącązimną i ciepłą wodą, mydło, ręczniki jednorazowego użytku lub suszarka do rąk,
2) zapas odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej, przechowywany w oddzielnych miejscach,
3) sprzęt do utrzymania w czystości pomieszczenia i wyposażenia,
4) zapas środków do mycia i dezynfekcji w oznakowanych opakowaniach, przechowywany w wydzielonej szafie,
5) oddzielne miejsca na odzież i obuwie robocze oraz środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie osobiste pracowników,
6) zlewozmywak dwukomorowy z doprowadzoną bieżącązimną i ciepłą wodą. |
Osoba kierująca zakładem jest obowiązana do zapewnienia: (paragraf 28 pkt.1) |
1) posiadania przez zakład instrukcji dobrej praktyki higienicznej,
2) posiadania przez pracowników biorących udział w produkcji lub obrocie artykułami spożywczymi kwalifikacji w zakresie podstawowych zagadnień higieny określonych w odrębnych przepisach,
3) warunków do utrzymania wymaganej higieny osobistej przez pracowników,
4) przestrzegania określonych w odrębnych przepisach wymagań dotyczących stanu zdrowia i przeprowadzania badań lekarskich pracowników. |
|