Oszczędzamy czas, redukujemy koszty, zwiększamy Państwa zyski ...

Dziś jest:
20.04.2024
sobota
Wybierz serwis
Nowe produkty i usługi
Strona główna
Informacje biznesowe
Twoja kariera
Giełda pracy
Giełda ogłoszeń
Zapowiedzi
Targi i wystawy
Hotele w Polsce
Konkursy i pokazy
Restauracje w Polsce
Mistrz poleca - Przepisy
Serwis hotelarski
Filmy Gastronomiczne
HACCP
5555 porad
Alkohole
Forum ekspertów
Forum dyskusyjne
Akademia Gastrony
Katalog produktów
Katalog firm
Prezentujemy obiekty
Stowarzyszenia i organizacje
Wydawnictwa branżowe
Katalog firm
Dodaj firmęnew!
Ostatnio dodane firmy
Urządzenia i sprzęt
Smoker
Kaleta Chłodnictwo Prz...
Testo
Winterhalter Polska
Robot - Coupe
Rational
LabelFresh
iPOS
LSI Software
Chef Mate
Artykuły spożywcze
Pizzola
Robvita
Cukiernia M&K
Debic
BOBOQ POLAND
Heinz Polska
Elmak
Baziółka
Frogut
Belfood
Podział branżowy firm
Urządzenia i sprzęt
Profesjonalne zmywarki
Zmywarki do restauracji
Zmywarki do gastronomii
Sprzęt barmański
Wyposażenie gastronomii
Wyposażenie hoteli
Wyposażenie restauracji
Sprzęt gastronomiczny
Urządzenia gastronomiczne
Meble hotelowe
Piece konwekcyjno – parowe
Chemia do restauracji
Odzież i tekstylia
Chemia do gastronomii
Meble nierdzewne
Meble gastronomiczne
Artykuły spożywcze
Sosy i marynaty do gastronomii
Warzywa mrożone do gastronomii
Makarony dla gastronomii
Kawa dla gastronomii
Artykuły cukiernicze
Artykuły piekarnicze
Przyprawy gastronomiczne
Owoce morza
 Pomoc,  Poczta
Prezentujemy obiekty
Niezbędne wyposażenie – podgrzewacze







Ciepłe potrawy na przyjęciach, bankietach to w tej chwili niezbędny element na tego rodzaju imprezach. Najlepszym rozwiązaniem są podgrzewacze.





Aby utrzymać w czasie bankietu, przyjęcia odpowiednią temperaturę dań ciepłych, niezbędnym wyposażeniem staje się podgrzewacz. W dużych zakładach gastronomicznych typu stołówka, służą do tego bemary. W przypadku, kiedy liczy się smak i wygląd potrawy, niezbędną rzeczą stają się podgrzewacze, których zasada działania jest podobna do bemarów.





Podgrzewacze służą do utrzymywania stałej temperatury zarówno potraw stałych jak i płynnych – różnią się więc kształtem i budową. Mają efektowny wygląd, nadają się więc do stosowania w restauracjach i na bankietach.





Głównym zadaniem podgrzewaczy jest utrzymanie stałej temperatury potrawy przez długi okres czasu, dzięki czemu zachowuje ona swoje walory smakowe i wygląd, ułatwiają podawanie dużych ilości potraw w krótkim czasie.





Zaletą podgrzewaczy jest ich funkcjonalność. Np. podgrzewacz do potraw płynnych (zup, sosów itp.) może służyć do serwowania bigosu a nawet w barach do grzania piwa.





Budowa podgrzewacza jest prosta: kociołek, w którym znajduje się potrawa, zanurzony jest w pojemniku z wodą, dzięki czemu ciepło dostarczane jest równomiernie, zapobiega to przypaleniu potrawy a temperatura maksymalna nie przekroczy 100°C. Najczęściej temperatura wynosi 90°C ze względu na stabilność pracy. Podgrzewacze bez wody, a więc ogrzewane bezpośrednio, spotyka się bardzo rzadko. Woda w podgrzewaczu musi być czysta i należy co jakiś czas sprawdzać jej poziom.





Podgrzewacze do potraw płynnych mają grzałki elektryczne, które ze względu na bezpieczeństwo umieszczone są poza łaźnią wodną. Za podtrzymanie odpowiedniej temperatury odpowiedzialny jest termostat, który można regulować płynnie lub stopniowo. Izolacja i warstwa powietrza zapewniają mniejsze zużycie energii.





Kociołek jest wykonany z kwasoodpornej stali (czasem emaliowane), natomiast reszta części, nie mająca bezpośredniego kontaktu z żywnością wykonana jest z tworzywa sztucznego lub stalowej, malowanej blachy.





W przypadku potraw płynnych nie zawierających części stałych, niezbyt gęstych, podgrzewacze posiadają kraniki, którymi można serwować potrawę. Natomiast w przypadku zupy czy bigosu serwujemy tą samą drogą co napełniamy. Pokrywa kociołka posiada wycięcie, które umożliwia szczelne zamknięcie bez konieczności wyciągania łyżki wazowej.





Do potraw stałych używa się podgrzewaczy innego typu, również wyposażonych w łaźnię wodną. Wymiary pojemników są znormalizowane w celu ułatwienia przekładania potrawy np. z pieca wprost do podgrzewacza. Prosta konstrukcja pozwala łatwo zdemontować i szybko umyć podgrzewacz, wykonany jest w całości ze stali kwasoodpornej, czasem z dodatkiem elementów mosiężnych w celu efektywniejszego wyglądu.





Pokrywa pojemnika może być zdejmowana (raczej obsługa kelnerska) ustawiana pionowo za pomocą prowadnic. Pokrywa typu rol-top może być otwierana do połowy lub całkowicie (dla samoobsługi). Podgrzewacz można tak zmodyfikować, by służył do serwowania zupy. W jego skład wchodzą wtedy dwa kociołki (ok. 4 l) umieszczone w łaźni wodnej.





Podobnie jak w przypadku podgrzewaczy do potraw płynnych, ciepło doprowadzane jest przez grzałki elektryczne. Wskazane jest stosować je w pomieszczeniach zamkniętych. Są one odpowiednio profilowane i mogą być umieszczone na zewnątrz lub wewnątrz płaszcza wodnego. Ciepło może być również doprowadzane przez palniki. Te zaleca się stosować na wolnym powietrzu, w pomieszczeniu zamkniętym należy bezwzględnie przestrzegać  zasad bezpieczeństwa. Paliwem do palników jest żel lub pasta, które składają się z mieszanki alkoholi – podstawowy składnik to alkohol etylowy. Regulacja dostarczanego ciepła może odbywać się przez prosty mechanizm przysłon oraz liczbę palników. Palniki posiadające knot nie mają regulacji temperatury, ale za to są bezpieczniejsze.





Istnieje również możliwość podgrzewania potraw za pomocą lamp grzejnych. Emitowane  promieniowanie podgrzewa potrawę (fale elektromagnetyczne muszą zapewniać bezpieczeństwo mikrobiologiczne powierzchni potrawy).





Niezbędnym elementem do serwowania ciepłych potraw jest również podgrzewacz talerzy. Jest to stalowa komora, w której znajdują się elektryczne grzałki. Część komory wykonana jest z przezroczystego tworzywa sztucznego. Podajniki ułatwiają pobieranie talerzy.





Potrawy ciepłe na bankietach, przyjęciach to obecnie codzienność. Ten sposób żywienia jest nieodłącznym elementem  życia wielu Polaków. Podgrzewacze idealnie sprawdzają się w tych warunkach.


 


 Wersja do druku         Poleďż˝ znajomym

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść i formę opinii wyrażanych przez użytkowników na łamach forum dyskusyjnego Gastrona.pl
Zapoznaj się z regulaminem.


KATALOG FIRM, Ostatnio dodane firmy: Smoker CHEF UNITED PAPSTAR Pizzola Kaleta Chłodnictwo Przemysłowe Testo Winterhalter Polska Rational Robvita Robot - Coupe LabelFresh Cukiernia M&K Debic iPOS LSI Software Chef Mate Grill Kamado BOBOQ POLAND expondo TECNOINOX Heinz Polska Gastromix Matlix Elmak Naczynia Polska CompArt International Baziółka Gros Frogut Alumast
 O Nas |  Kontakt |  Zarejestruj się |  Klub Gastrony |  Bezpłatne konto |  Bezpłatny biuletyn |  Polityka Cookies |  Opinie o nas |  Cennik |  Nasi Klienci
Copyright by Gastrona.pl 2000