Oszczędzamy czas, redukujemy koszty, zwiększamy Państwa zyski ...

Dziś jest:
26.04.2024
piątek
Wybierz serwis
Nowe produkty i usługi
Strona główna
Informacje biznesowe
Twoja kariera
Giełda pracy
Giełda ogłoszeń
Zapowiedzi
Targi i wystawy
Hotele w Polsce
Konkursy i pokazy
Restauracje w Polsce
Mistrz poleca - Przepisy
Serwis hotelarski
Filmy Gastronomiczne
HACCP
5555 porad
Alkohole
Forum ekspertów
Forum dyskusyjne
Akademia Gastrony
Katalog produktów
Katalog firm
Prezentujemy obiekty
Stowarzyszenia i organizacje
Wydawnictwa branżowe
Katalog firm
Dodaj firmęnew!
Ostatnio dodane firmy
Urządzenia i sprzęt
Smoker
Kaleta Chłodnictwo Prz...
Testo
Winterhalter Polska
Robot - Coupe
Rational
LabelFresh
iPOS
LSI Software
Chef Mate
Artykuły spożywcze
Pizzola
Robvita
Debic
Cukiernia M&K
BOBOQ POLAND
Heinz Polska
Elmak
Baziółka
Frogut
Belfood
Podział branżowy firm
Urządzenia i sprzęt
Profesjonalne zmywarki
Zmywarki do restauracji
Zmywarki do gastronomii
Sprzęt barmański
Wyposażenie gastronomii
Wyposażenie hoteli
Wyposażenie restauracji
Sprzęt gastronomiczny
Urządzenia gastronomiczne
Meble hotelowe
Piece konwekcyjno – parowe
Chemia do restauracji
Odzież i tekstylia
Chemia do gastronomii
Meble nierdzewne
Meble gastronomiczne
Artykuły spożywcze
Sosy i marynaty do gastronomii
Warzywa mrożone do gastronomii
Makarony dla gastronomii
Kawa dla gastronomii
Artykuły cukiernicze
Artykuły piekarnicze
Przyprawy gastronomiczne
Owoce morza
 Pomoc,  Poczta
Prezentujemy obiekty
Kuchnia śródziemnomorska zaczyna się od produktu


Kuchnia śródziemnomorska to bogactwo różnorodnych produktów i przypraw, ale z powodzeniem można ją przygotowywać również na polskich stołach. Szef kuchni warszawskiej restauracji Dwie/3 – Marek Kropielnicki – podpowiada, gdzie i jak szukać produktów, by w pełni móc rozkoszować się oryginalnymi smakami rodem z rejonu Śródziemnomorza.

Baza do gotowania kuchni śródziemnomorskiej musi być przede wszystkim świeża i dobrej jakości. Jeżeli chcemy osiągnąć smaki zbliżone do oryginalnych, musimy maksimum naszego czasu i uwagi poświęcić na poszukiwanie odpowiednich, doskonałych jakościowo składników. Kuchnia śródziemnomorska opiera się na prostych produktach. Jej bazą są przede wszystkim ryby morskie – takie jak tuńczyk, dorada, sola, flądra czy anchois, ale również owoce morza, m.in. ośmiorniczki, przegrzebki, małże czy homary. Kuchnia ta to także owoce cytrusowe, świeże warzywa – takie jak pomidory, cukinia, bakłażany czy papryka. Z mięs popularna jest koźlęcina, mięso zająca, owcy czy królika oraz drób. Istotną kwestią są również przyprawy – w zależności od regionu Śródziemnomorza, wykorzystuje się nieco inne smaki.
 
Kuchnia rejonu Włoch i Grecji to przede wszystkim bogactwo i aromat oliwy z oliwek, świeżych ziół – bazylii, oregano, kolendry, szałwii czy tymianku. W rejonie kuchni północnoafrykańskiej obecne są zarówno ostre smaki, jak również słodkie – miodu, daktyli czy syropów owocowych. Podobnie ma się to również w kuchni Bliskiego Wschodu, z której jednym z najbardziej charakterystycznych zapachów i aromatów są m.in. kmin rzymski czy cynamon.
 
 
Kuchnie wszystkich tych rejonów łączy jedno: produkty, z których przygotowujemy potrawy śródziemnomorskie, muszą być świeże i aromatyczne. Namawiam do poszukiwania ich w różnorodnych źródłach. Z moich doświadczeń wynika, że warto zajrzeć na lokalne bazary czy targi – ja po warzywa czy owoce często udaję się do warszawskiej Hali Mirowskiej, gdzie wybór produktów jest naprawdę ogromny, a ich jakość  - wysoka, można również znaleźć je w niewygórowanej cenie. Warto oczywiście zajrzeć do sieciowych delikatesów, gdzie ten wybór jest również dość różnorodny, ale mając na uwadze, że coraz częściej tego typu produkty można kupić także w lokalnych, małych sklepikach czy warzywniakach – mówi Marek Kropielnicki, szef kuchni restauracji Dwie/3.
 
Kojenym ważnym składnikiem kuchni śródziemnomorskiej są zioła. W tej chwili ich różnorodny wybór ma większość sieciowych hipermarketów czy delikatesów. Jeśli jednak potrzebujemy do ugotowania potrawy tych nieco rzadziej spotykanych, warto zapoznać się z ofertą sprzedawców i hodowców, którzy zaopatrują restauracje. Często proponują oni także możliwość zakupu detalicznych ilości lub dostawy do domu. Często mają też swoje stoiska na lokalnych targach i bazarach.
 
Centralnym punktem kuchni śródziemnomorskiej są ryby i owoce morza. Zwłaszcza ci, którzy nie mieszkają nad morzem, mogą mieć utrudniony dostęp do tego typu produktów. Tu rozwiązaniem jest szukanie ryb czy owoców morza nie w sklepach, ale bezpośrednio u dystrybutorów. Ich dane kontaktowe można znaleźć w Internecie. Jeśli jednak nie mamy do nich zaufania, warto zapytać w dobrej restauracji specjalizującej się w produktach morskich, gdzie się zaopatrują i uzyskać namiary do sprawdzonych sprzedawców. Często same restauracje wychodzą naprzeciw oczekiwaniom swoich gości, organizując targi produktowe. Tak jest np. w Dwie/3 – w środowe i czwartkowe popołudnia odbywają się bazary rybne, podczas których można zarówno kupić świeże i oryginalne ryby wprost z Atlantyku (m.in.labraksy, mieczniki, dorady) oraz owoce morza – homary, ostrygi, mule, i wiele innych. Oprócz zakupu surowych produktów można także skosztować propozycji dań z nich złożonych, które tego dnia przygotowali kucharze restauracji.
 
Jednak najważniejsze jest by oprócz tego, gdzie kupić dany element kuchni śródziemnomorskiej wiedzieć też, jak go wybrać. – W przypadku owoców czy warzyw, dobrze jest kierować się ich wielkością, ciężarem i zapachem. Zbyt przerośniętych i dużych jak na swój gatunek rozmiarów nie powinniśmy wybierać. Warto kierować się również węchem – nienaturalny, chemiczny zapach powinien zapalić nam czerwoną lampkę. Wybierając cytrusy, dobrze jest również ocenić ich ciężar – im jest on większy, tym bardziej soczysty i dojrzały będzie wybrany przez nas produkt. Aromatyczność owocu warto sprawdzić, zdrapując paznokciem odrobinę skóry – jeżeli od razu uderzy nas mocny cytrusowy zapach, to wiadomo, że i smak będzie bardzo wyrazisty – dodaje Marek Kropielnicki.
 
W przypadku ryb i owoców morza powinno się kierować przede wszystkim zapachem. – Nos to nasz najlepszy doradca. Kupując rybę, należy oczywiście zwrócić uwagę na to, czy nie jest ona pokryta nieświeżą powłoką lub sprawdzić, czy nie ma mętnych oczu, gdyż są to ważne sygnały świadczące o tym, że produkt przeleżał za długo. Jednak ostatecznym kryterium powinien być zapach. Świeża, dobra ryba ma charakterystyczny, słonawy aromat morza. Jeżeli jest on kwaśnawy bądź pachnie nieprzyjemnie – lepiej zrezygnować z zakupu, bowiem prawdziwy smak śródziemnomorskiej kuchni można otrzymać tylko z maksymalnie świeżych produktów. To one są jej sednem i najważniejszym elementem – podsumowuje Kropielnicki.

Restauracja Dwie/3 położona jest w samym sercu Warszawy, u zbiegu ulic Wilczej i Poznańskiej. Jej naturalny, przytulny wystrój, ale przede wszystkim profesjonalna, życzliwa i otwarta na Gości obsługa, tworzą niepowtarzalny nastrój, który na długo pozostaje w pamięci. W restauracji oferowane są dania kuchni śródziemnomorskiej, tworzonej w duchu fusion, łączącym tradycję z nowoczesnością. Kuchnia Dwie/3 Mediterreanan fusion powstaje z połączenia pasji, wiedzy i doświadczenia dwóch szefów kuchni: Marka Kropielnickiego – kucharza i popularnego blogera, znanego w sieci jako Marco Blue oraz Michała Piotra Muśnickiego, który gotowania uczył się od najlepszych (współpracował m.in. z Wojciechem Modestem Amaro). Ich wspólny koncept menu kładzie mocny akcent na potrawy z ryb i owoców morza oraz dania tworzone w duchu slow food, złożone z regionalnych i ekologicznych produktów. W lokalu do dyspozycji Gości jest profesjonalny sommelier, który analizując zamówione potrawy oraz preferencje i upodobania odwiedzających, do każdego posiłku dobierze wino, wzbogacające i uzupełniające jego smak. W menu restauracji znajdują się dania bezglutenowe oraz dopasowane do potrzeb wegetarianin i wegan. Restauracja Dwie/3 była nominowana do tytułu Knajpa Roku 2014 w plebiscycie Gazety Wyborczej oraz otrzymała jedną czapkę w rankingu Gault & Millau 2014.

Publikowanie, modyfikowanie i kopiowanie zawartości strony lub jej części bez zgody właściciela portalu jest zabronione.



 Wersja do druku         Poleďż˝ znajomym

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść i formę opinii wyrażanych przez użytkowników na łamach forum dyskusyjnego Gastrona.pl
Zapoznaj się z regulaminem.


KATALOG FIRM, Ostatnio dodane firmy: Smoker CHEF UNITED PAPSTAR Pizzola Kaleta Chłodnictwo Przemysłowe Testo Winterhalter Polska Robvita Robot - Coupe Rational LabelFresh Cukiernia M&K Debic iPOS LSI Software Chef Mate Grill Kamado BOBOQ POLAND expondo TECNOINOX Gastromix Heinz Polska Matlix Elmak Naczynia Polska CompArt International Baziółka Gros Frogut Alumast
 O Nas |  Kontakt |  Zarejestruj się |  Klub Gastrony |  Bezpłatne konto |  Bezpłatny biuletyn |  Polityka Cookies |  Opinie o nas |  Cennik |  Nasi Klienci
Copyright by Gastrona.pl 2000